Domov pro klidné a spokojené stáří

Aktivizace

Aktivizace jsou prostředkem k uspokojování společenských a duševních potřeb jednotlivých klientů. Realizovaná činnost je terapií a zábavou zároveň. Hlavní náplní cílené aktivizace je především vnesení chuti do života, navození pocitu potřebnosti a rovněž dosažení pozitivní motivace klientů k aktivní účasti na dalších či složitějších terapiích.

Aktivizaci klientů realizují v našem zařízení aktivizační pracovníci, a to formou vstupního hodnocení každého klienta, následného navržení možných aktivit a terapií, kterých by se mohl tento klient účastnit, až po doprovod a podporu při aktivitách samotných.

Aktivizace je realizována formou individuálních a skupinových terapií či zájmových činností, případně motivace klientů k účasti na kulturních a dalších akcích organizovaných naším zařízením.

Mezi poskytované aktivizační činnosti patří zejména:

  1. Trénink paměti (edukační karty, čtení, psaní, hledání slov, pamatování si textu, pexeso, puzzle a další společenské hry)
  2. Kondiční cvičení (podpora hrubé motoriky – procvičování a protahování dolních a horních končetin, soutěže /kuželky, šipky, hod na terč, udržení rovnováhy apod./)
  3. Arteterapie (kreativní tvoření pro podporu jemné motoriky – stříhání, lepení, mačkání papíru, skládání papíru, práce s korálky, s přírodním materiálem, výroba dekorací s ohledem na roční období či významné dny apod.)
  4. Muzikoterapie (poslech hudby, rozeznávání hudebních nástrojů, zapamatování si textu písní, zpěv, tanec apod.)
  5. Kuchyňská dílna (podpora jemné motoriky – krájení, loupání, strouhání, míchání, dochucování, poznávání potravin apod.)
  6. Kinotéka (výběr filmu, sledování filmu, rozhovory o filmu, komentáře k filmu apod.)
  7. Procházky (skupinové či individuální procházky po zařízení i mimo zařízení, výlety apod.)
  8. Canisterapie (individuální či skupinová terapie při kontaktu se psy, hlazení, oslovování, zahřívání končetin, podpora při ztuhlosti horních končetin apod.)
  9. Reminiscence (činnosti a rozhovory zaměřené na poznatky z minulosti, prožitá významná období klienta z let minulých, vjemy formou obrázků či předmětů apod.)
  10. Spiritualita (bohoslužby, individuální rozhovory s farářem)
  11. Individuální aktivizace (pánské aktivity – stolní fotbal, karty, šipky apod.; dámské aktivity – kosmetika, masáž obličeje, lakování nehtů apod.)
  12. Panenkoterapie (v rámci této terapie vzniká silné emotivní pouto mezi klientem a panenkou, čehož lze mimo jiné využívat při motivaci klienta k realizaci určitých činností, které jsou pro něho nepříjemné, např. nerad provádí osobní hygienu, ústní hygienu apod.)

Kontaktujte nás

Pokud máte zájem o naše služby nebo potřebujete poradit, tak nás kontaktujte.